6 ویژگی افراد کاریزماتیک

ویژگی افراد کاریزماتیک
ویژگی افراد کاریزماتیک

زندگیتو: بسیاری از ما دارای ویژگی‌های شخصیتی هستیم که اگر آنها را پرورش دهیم، می‌توانیم تغییری در زندگی و حرفه خود ایجاد کنیم. به عنوان مثال، کاریزما و ویژگی افراد کاریزماتیک را در نظر بگیرید. تحقیقات علوم رفتاری نشان می‌دهد که کاریزما یکی از مهمترین ویژگی های شخصیت است.

افراد کاریزماتیک از موفقیت شغلی و اجتماعی بیشتری بهره می برند و در نتیجه بیشتر درآمد دارند، سریعتر پیشرفت می کنند، دوستان بهتری پیدا می کنند و اغلب افراد شادتری هستند.

در عین حال، یک خبر بد و یک دردسر نیز وجود دارد. اکثر ما در محیط های خانوادگی، تحصیلی یا کاری رشد کرده‌ایم که هرگز به ما اجازه ندادند پتانسیل کاریزماتیک خود را به طور کامل توسعه دهیم. در نتیجه، می‌توانیم اصلا کاریزما نباشیم.

با این حال، یک خبر خوب نیز وجود دارد: کاریزما را می توان آموخت.

اینجاست که برخی از تحقیقات اخیر علوم رفتاری مفید است. در یک مطالعه مهم، محققان دانشگاه تورنتو مقیاسی از کاریزما را توسعه داده و آزمایش کردند که نشان می‌دهد حداقل 6 نشانه وجود دارد که شما را کاریزما می‌کند.

جلب توجه

نخندید. اما این واقعیت که وقتی وارد اتاقی می‌شوید شبیه مرد نامرئی نیستید نشان می‌دهد که مردم متوجه چیز غیرعادی در مورد شما می‌شوند – حتی اگر لبخند دوستانه شما باشد. آنچه باقی می ماند این است که ویژگی غیرعادی حضور شما را دریابید. آیا این طرز لباس پوشیدن یا ظاهر شماست؟ آیا این زبان بدن شماست یا نحوه احوالپرسی شما با مردم؟ حضور شما مثبت است یا منفی

بازخورد دیگران به شما کمک می‌کند تا «رس» خام و بی‌شکل خود را درک کنید. از آنجا، این به شما بستگی دارد که این رس و استعداد را تبدیل به کاریزما کنید یا صرفا یک خودنمایی ساده.

تاثیر گذاری

تاثیرگذاری ویژگی است که شاید با آن متولد شده باشید، اما متوجه آن نباشید. از آنجا که ممکن است این ویژگی پنهان باشد، باید به دنبال سرنخ بگردید. آیا مردم اغلب از طرز لباس پوشیدن، صحبت کردن یا نکته سنجی شما در بحث ها تقلید می کنند؟ دومی به ویژه گویای تاثیرگذاری شما است.

وقتی کسی حرف شما را به عنوان استدلال یا دلیل مطرح می‌کند نشان می‌دهد که نه تنها به حرف شما توجه کرده است، بلکه برای آنچه شما گفته‌اید ارزش زیادی قائل است. تاکتیک های علمی زیادی برای تأثیرگذار شدن وجود دارد.

رهبری کردن

بر خلاف بسیاری از مطالعات کاریزما که مدیران ارشد را مورد مطالعه قرار داده اند، مطالعه دانشگاه تورنتو کاریزما را در مقیاسی بسیار گسترده‌تر و کلی‌تر مورد بررسی قرار داده است. بنابراین، سوال مورد بررسی این نبود که آیا یک فرد کاریزما لازم برای رهبری یک شرکت بزرگ، بخش یا تیم بزرگ را دارد یا خیر، بلکه این بود که آیا آن شخص ظرفیت طبیعی رهبری گروهی از دوستان، هم تیمی ها یا حتی یک بحث آنلاین را دارد یا خیر. دانستن اینکه چگونه رهبری کنید یک نشانه گویا است که شما کاریزماتیک هستید.

باراک اوباما - ویژگی افراد کاریزماتیک
 

امن و مورد اعتماد بودن

افراد کاریزماتیک باعث می شوند که دیگران به آنها اعتماد کنند. برای انجام موثر این کار، آنها باید احساس راحتی کنند. فرد کاریزماتیک برای کسانی که سخت اعتماد می‌کنند نجات دهنده زندگی هستند.

او ناراحتی آنها را شناسایی می کند و به آنها کمک می کند تا بر آن غلبه کنند. برخی از تاکتیک های علمی که آنها دنبال می کنند عبارتند از: کنترل زبان بدن، گوش دادن، حفظ مرزها و مدیریت احساسات. جالب اینجاست که بسیاری از اینها دقیقاً برخلاف کاری است که بسیاری از رهبران فکری مدل «شوک درمانی» امروزی انجام می دهند. آنها یک رویکرد تهاجمی را پیشنهاد می کنند که ممکن است واقعاً برای پیروان آنها خطرناک باشد.

لبخند زدن

یکی از اشکال قدرتمند زبان بدن لبخند انسان است. لبخند زدن نه تنها باعث می شود دیگران احساس راحتی کنند و به ما اعتماد کنند، بلکه باعث تغییر مثبت در احساسات ما می شود – حتی اگر لبخند اجباری باشد. البته حواستان باشد لبخند زوری نزنید! یک لبخند طعنه آمیز می تواند به تصویر ما آسیب برساند و باعث برداشت اشتباه از شما شود.

مصالحه کردن

این یک ویژگی است که بسیاری از مردم اغلب فکر می‌کنند در آن توانمند هستد. ما با افرادی مثل خودمان یا افرادی که دوستشان داریم -شاید- کنار می آییم، اما از به طور طبیعی افرادی را که دوست نداریم از حلقه اجتماعی خود هرس می‌کنیم. شما این حق را دارید، اما یاداتان باشد که این ویژگی یک فرد کاریزماتیک نیست. می‌تواند صادقانه با آدم‌های ناخوشایند و دشواری کنار بیاید که بسیاری دیگر نمی توانند آن‌ها را تحمل کنند. در واقع، انجام این کار ممکن است یکی از مهم ترین آزمون‌های کاریزما بودن باشد.